You are on PERI's international website. Click here to switch to PERI USA. Click here to view all PERI websites.

Poznaj PERI

Kamienie milowe od momentu powstania

Zapraszamy do podróży w czasie, prezentującej fascynującą historię PERI.
Rozwój przedsiębiorstwa odmierzają udoskonalone produkty z zakresu deskowań i rusztowań oraz budowle zapierające dech w piersi.

1969

Jak to się zaczęło

Założenie firmy

Spółka PERI została założona przez p. Artura Schwörera oraz jego żonę, Christl. Celem przedsiębiorstwa jest usprawnienie robót betonowych. Prace budowlane powinny być prostsze, szybsze i bezpieczniejsze.

Słowo ‘PERI’ jest greckim przedrostkiem i oznacza „wokół"

Deskowanie otacza beton – rusztowanie otacza budynek.

PERI T 70

Zostaje wyprodukowany pierwszy dźwigar – PERI T 70. „T” oznacza dźwigar – od niemieckiego „Träger”, a 70 to grubość pasa wyrażona w milimetrach. Pierwsze zamówienie obejmuje 80 dźwigarów o długości 3,05 m. Dźwigary są impregnowane ręcznie za pomocą gąbki nad plastikową wanną, a następnie ładowane bezpośrednio na oczekującą ciężarówkę. Roczna produkcja wynosi ok. 50 000 mb.

Pierwsza hala produkcyjna powstaje na powierzchni  6000 m² na terenach należących do firmy w Weissenhorn.

1970

Pierwszy znaczący kontrakt

Podnośnik statków w Scharnebeck k. Lüneburga, Niemcy

Największy na świecie podwójny pionowy podnośnik statków łączy Kanał Mittelland i rzekę Łabę, niwelując różnicę wysokości wynoszącą 38 m.

 

1972

Powstają pierwsze Oddziały

PERI rozszerza obszar działania w Niemczech

Pierwsze oddziały powstają w Hamburgu oraz Stuttgarcie.

1974

Pierwsze spółki zależne

PERI rusza na podbój Europy

Pierwsze spółki-córki powstają w Szwajcarii i Francji.

1984

"Odkrycie Ameryki"

PERI USA

PERI USA jest pierwszą spółką działającą poza kontynentem europejskim.

Drewniany dźwigar kratowy GT 24

Jako udoskonalona wersja T 70 V o wysokości 36 cm, powstaje nowy drewniany dźwigar kratowy GT 24, który zapewnia większą elastyczność zastosowania dzięki zmniejszeniu  wysokości konstrukcyjnej o 12 cm, jednakże przy zachowaniu tej samej sztywności i stabilności.

1985

Zapora w Turcji i deskowanie ramowe TRIO

Zapora Atatürk, Turcja

Pomosty robocze SKS do jednostronnego betonowania odnoszą międzynarodowy sukces w ramach budowy trzeciej pod względem wielkości tamy na świecie.

Wiodące deskowanie ramowe Europy

Uniwersalny system szalunków ściennych charakteryzuje się niewielką liczbą elementów konstrukcyjnych, co pozwala na szybszy montaż. W ciągu zaledwie kilku lat TRIO zyskuje pozycję wiodącego deskowania na rynku.

1989

System samoczynnego wspinania ACS

Kamień milowy w dziedzinie technologii samoczynnego wspinania

PERI wprowadza system samoczynnego wspinania ACS. Wspinanie odbywa się za pomocą siłowników hydraulicznych bez użycia żurawia. Platformy robocze zapewniają komfort pracy niezależnie od wysokości oraz warunków pogodowych.

1991

Oprogramowanie CAD

73 deski kreślarskie w Weissenhorn zostają zastąpione stanowiskami pracy wyposażonymi w nowoczesne oprogramowanie CAD.

1992

MULTIPROP i SKYDECK

bauma 1992

Podczas targów bauma w 1992 roku PERI prezentuje pierwsze urządzenia systemowe wykonane z aluminium – deskowanie stropowe SKYDECK oraz podpory stropowe MULTIPROP. Niewielki ciężar, wysoka nośność, wbudowana taśma pomiarowa i samooczyszczający gwint zapewniają szybki sukces podpór MULTIPROP na świecie.

1993

W Polsce powstaje spółka PERI

Historyczny moment
Wiktor Piwkowski zakłada wraz z Leonem Motzko spółkę-córkę PERI w Polsce.

1994

Przeprawa przez cieśninę Sund (szw. Öresundsbron, duń. Øresundsbroen), Dania-Szwecja

Urządzenie do budowy największego na świecie monolitycznego tunelu

Częścią przeprawy przez cieśninę Sund jest tunel o długości ponad 3 km. Specjalnie wybudowany zakład produkuje segmenty tunelu w suchym doku. Oddzielne elementy tunelu są holowane na otwarte morze przy użyciu pontonów, a następnie zatapiane w wyznaczonych miejscach na dnie morza.

PERI posiada 13 oddziałów w Niemczech i 22 spółki zależne na świecie. Portfolio produktów obejmuje ponad 2000 pozycji.

Jubileusz 25-lecia PERI

1998

System rusztowań PERI UP, Petronas Towers i Quadragon

Rusztowanie PERI UP

Wraz z opracowaniem systemu rusztowań PERI UP, PERI rozpoczyna swoją działalność na rynku rusztowań. Rusztowanie fasadowe PERI UP T 72 oparte na ramie T, z poręczą wyprzedzającą, charakteryzuje bezpieczeństwo użytkowania oraz ekonomiczność.

Petronas Towers, Kuala Lumpur, Malezja

Podczas wznoszenia budynku o wysokości 452 m bezproblemowy przebieg robót gwarantuje zastosowanie systemu samoczynnego wspinania ACS.

Nowy budynek administracyjny

Quadragon to ultranowoczesny budynek biurowy dla personelu PERI w Weißenhorn.

2000

PERI ma nowe logo

Nowe logo PERI

Strzałka pozioma symbolizuje rosnącą obecność na rynku oraz zwiększającą się liczbę zadowolonych klientów. Strzałka pionowa oznacza poprawę jakości wszystkich usług PERI.

 

Produkcja

Codziennie produkowane jest 20 000 mb dźwigarów.

2003

Najdłuższy most podwieszany na świecie

Viaduc de Millau, Francja

Most podwieszany o długości 2,5 km wzniesiono przy pomocy specjalnego deskowania stalowego oraz systemu samoczynnego wspinania ACS.

2004

Od rzeźby do budowli

Wieżowiec Turning Torso, Szwecja

Ze względu na skręconą formę, kompleks biurowo-mieszkalny o wysokości 190 m wymagał  wydajnego deskowania z zastosowaniem elementów samoczynnego wspinania ACS.

2005

Wyzwanie i inwestycja w przyszłość

Muzeum marki Mercedes Benz, Stuttgart, Niemcy

Projekt pilotażowy dla seryjnej produkcji deskowań przestrzennych wyznacza nowe standardy w technologii deskowań.

Inwestycja w przyszłość

PERI zwiększa obszar produkcji o 80% i podwaja powierzchnię obiektów logistycznych i dostawczych. Ogółem, PERI inwestuje ok. 80 mln euro w zakład w Weissenhorn.

2007

Inżynieryjny zestaw konstrukcyjny VARIOKIT

Elastyczność i funkcjonalność dla różnych konstrukcji

PERI po raz pierwszy przedstawia jeden zestaw konstrukcyjny, składający się z dzierżawnych elementów standardowych i elementów łączących, przeznaczony do budowy tuneli, mostów oraz budownictwa wysokiego.

Kontynuacja

Zarząd firmy w 2007 r. – założyciel firmy Artur Schwörer (zm. 2009) z synami – Alexandrem i Christianem.

Zrównoważony rozwój

Elektrownia wykorzystująca biomasę w centralnym zakładzie produkcyjnym w Weissenhorn jest symbolem połączenia równowagi gospodarczej i ekologicznej w PERI.

2008

Most o imponującej konstrukcji

Most Sheikh Khalifa, Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Most Sheikh Khalifa o długości 1,455 km oraz imponującej szerokości 60 m łączy kontynentalne Abu Zabi z wyspą Saadiyat.

2011

Budowla stulecia

Rozbudowa Kanału Panamskiego

Budowa zespołu gigantycznych śluz na wybrzeżach Atlantyku i Pacyfiku jest największym jednostkowym zamówieniem w historii firmy.

2012

Portal myPERI

Aktualny, przejrzysty, dostępny przez całą dobę

PERI jest pierwszym producentem deskowań i rusztowań oferującym swoim klientom bezpośredni dostęp do wymaganych informacji. Wszystkie dokumenty projektowe są dostępne online w dowolnym momencie.

2014-2015

Wzrost PERI we wszystkich obszarach

Nowe spółki córki Grupy PERI
Filipiny - 2014
Liban - 2014
Nigeria - 2014
Hong Kong - 2015
Tanzania - 2015
Namibia - 2015
Mozambik - 2015

Zarząd Grupy PERI zostaje utworzony
W kwietniu 2014 Dr. Fabian Kracht został Dyrektorem Finansowym Grupy PERI. W maju 2015 Loenard Braig dołączył do Grupy PERI jako Dyrektor odpowiedzialny za produkcję oraz technologię. Zarząd Grupy PERI (od prawej) Dr. Fabian Kracht, Alexander Schwörer oraz Leonhard Braig.

Największy pylon mostowy na świecie
Unikalny kształt mostu żelbetowego oraz zmontowanych części użytych do budowy trzeciego mostu przez Bosfor w Stambule w Turcji wymagały bardzo elastycznego procesu planowania. Kompleksowe rozwiązanie dostarczone przez PERI to ACS - system samoczynnego wspinania.

PERI zakłada własną firmę programistyczną CENTRIO GmbH
Pod nazwą CENTRIO i CENTRIO CLM, PERI oferuje ciągłą opiekę i wsparcie w zakresie rozwiązań cyfrowych wspierających procesy na budowie.

2016 - do dzisiaj

Lekkie, uniwersalne deskowanie DUO z sukcesem wprowadzone na rynek

Lekkie Deskowanie DUO
Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy nasze nowy system szalunkowy na targach bauma 2016. Przewagą PERI DUO jest uniwersalne zastosowanie do szalowania ścian, słupów oraz stropów za pomocą jednego systemu, bez użycia żurawia.

Rusztowanie PERI UP Easy
Rusztowanie ramowe PERI UP Easy jest "lekkim" rusztowaniem wśród rusztowań stalowych. Zapewnia szybki i bezpieczny montaż, oraz wysokie standardy bezpieczeństwa przy każdym zastosowaniu. Rusztowanie PERI UP Easy wyróżniają przemyślane rozwiązania w każdym detalu.

Rozbudowa CL PERI Polska w Płochocinie
Po pięcioletnim procesie restrukturyzacji Centrów Logistycznych PERI Polska może zaproponować klientom nowe możliwości, które pozwolą na jeszcze efektywniejsze wykorzystywanie najnowocześniejszych, światowych rozwiązań na polskim rynku.
 

Tożsamość PERI
Wizerunek PERI dojrzewa wraz z firmą na przestrzeni lat i obecnie najlepiej definiuje go deklaracja misji PERI. Tożsamość PERI przyczynia się on do tego, że wizja, misja, wartości oraz czynniki sukcesu są realizowane i wdrażane w życie nawet w warunkach gwałtownego rozwoju.