Systemy deskowań ściennych dzielą się na ramowe i dźwigarowe. Specjalną grupę stanowią deskowania do ścian zakrzywionych.
Deskowania ramowe
Do wykonania ścian z betonu około 70% przedsiębiorstw wykonawczych stosuje dziś deskowania ramowe. Nazwa pochodzi od okalających ram, które chronią zagłębione w niej krawędzie płyty poszycia przed działaniem sił mechanicznych. Poprzez styki elementów powstaje na powierzchni betonu charakterystyczny odcisk. Przez wykonaną ze stali lub aluminium ramę przeprowadza się ściągi, ponadto służy ona do montażu zamków oraz osprzętu wykorzystywanego do transportu elementów.
Zasadę wykorzystania deskowania ramowego odzwierciedla PERI TRIO. Inne systemy dekowań ramowych są podobne w odniesieniu do uzyskanego odcisku na powierzchni betonu. Układ połączonych elementów standardowych i ściągów tworzy siatkę o wymiarach między 2,70 m i 3,50 m, przy czym poszczególne elementy mogą zostać ze sobą połączone w pozycji stojącej lub leżącej. Deskowania ramowe są wytrzymałe, trwałe, a dzięki narzuconemu modułowi montażowemu łatwe w użyciu.
Deskowanie dźwigarowe
Deskowania dźwigarowe są dziś rzadziej używane i wybierane najczęściej w przypadku projektów specjalnych. Ich nazwa pochodzi od zastosowanych drewnianych lub stalowych dźwigarów. Dźwigary, rygle i dowolnie wybrany rodzaj poszycia tworzą gotowy element deskowania. Rygle wiążą całość systemu, a ponadto służą jako elementy nośne dla systemu ściągów.
Zasadę deskowania dźwigarowego przedstawiono na przykładzie PERI VARIO GT 24. Inne systemy dźwigarowe posiadają podobny odcisk na powierzchni betonu. Moduł wymiarowy typowego elementu może podlegać modyfikacjom, podobnie rozmieszczenie ściągów.
Istnieje podział na:
A) Deskowania standardowe
Prefabrykowane i magazynowane w stanie gotowym do użycia elementy deskowań o określonych wymiarach, poszyte sklejką dla drugorzędnych wymagań, stanowiącą podkład nośny dla poszycia nawierzchniowego.
B) Deskowania wykonane indywidualnie
Projektowane i produkowane indywidualnie i odpowiednio do specjalnych wymagań. Można tutaj dowolnie wybierać poszycie (rodzaj, wielkość, sposób mocowania), położenie dźwigarów i rygli (odległości) oraz siatkę ściągów, przestrzegając zasad systemowych.
Ściany zakrzywione
Zakrzywione ściany można wykonać wielobocznie w formie wielokąta za pomocą deskowań ramowych poprzez zastosowanie trapezowych wstawek kompensacyjnych. Łukowe odcinki ścian deskowane są za pomocą przeznaczonych do tego celu systemów deskowania dźwigarowego, w przypadku których możliwe jest nastawienie wymaganego promienia przez zmianę długości ciągów rygli w poszczególnych warstwach. Promienie gięcia można uzyskać bezstopniowo od 1,00 m do ok. 20,00 m. Zakrzywienie poszycia deskowania osiąga się przez specjalne, przycięte na promień krzywizny wstawki drewniane. Montuje się je między poszyciem a warstwą dźwigarów.